Emergency procedura - či česky krizový postup - je sekvence činností spuštěná rizikem, někdy i výskytem nebo určitou hodnotou rizikového faktoru. Pokud je spuštěna rizikem, má dva cíle - minimalizovat škodu a zabránit eskalaci rizika. Pokud je spuštěna rizikovým faktorem, má vzniku rizika zabránit. Z důvodu metodické čistoty je lepší postupy spouštěné rizikovým faktorem neoznačovat za emergency, ale za preventivní procedury. Tolik teorie.
Všichni emergency procedury známe. Požární směrnice bývají vyvěšeny na všech chodbách a na rizikových pracovištích najdeme i podrobné postupy pro poskytování první pomoci, ze kterých občas outsourcovaný bezpečností technik formálně zaměstnance přezkouší. U živelných rizik význam emergency procedur chápeme a do jisté míry respektujeme. Nedej, Bože, aby je přezoušel život sám.
U ostatních rizik už jsou tyto procedury rozplizlé v řadě dokumentů. Pokud jsou vůbec popsány, málokdy krok za krokem a s vyznačenou odpovědností. A netestují se vůbec. Pak ovšem řízení rizik jako celku poněkud ztrácí smysl a stává se byrokracií.
Příspěvek byl poprvé publikován před dvěma roky.